Anıttepe Sokakları

Anıttepe Sokakları

“Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” Mustafa Kemal Atatürk

Bu yazıyı yazarken belki biraz kendimden de bahsetmiş olacağım. Burası benim doğup büyüdüğüm mahalle, Anıttepe. Bana göre Ankara’nın en güzel yeridir, ara sokaklardan çıkıp gördüğünüz şu manzara, bana göre Dünya’nın en güzel manzarasıdır.

Ben Ata sokakta doğup büyüdüm, bu mahallenin sokaklarında arkadaş edindim, oyunlar oynadım, burada ilkokul ortaokul hatta liseye gittim, bütün milli bayramlarda da öğretmenlerimiz Anıtkabir’e götürürdü, İstiklal Marşı okurken her yaşta gözlerim dolar ve burnumun direği sızlardı,hala çok duygulanırım, buranın atmosferi başkadır.

Birkaç yıl öncesine kadar özel jetlerin uçak gösterilerini de hep Anıtkabir’den izlerdim ve bayılırdım. Yine milli bayramlarda Anıtkabir’in hemen karşısındaki Anıtpark’ta sürekli ücretsiz konserler olurdu (hala oluyor ama çocukluğumdaki gibi değil). Ortaokul ve lise dönemimde, müzik zevkim oluşmaya başlarken benim için değerli müzisyenleri hep Anıtpark’ta dinlemişimdir.

Çoğu kişinin bilmediği ve yine çoğu kişinin son zamanlarda öğrendiği Anıttepe’nin sokak ve cadde isimlerini sizlerle paylaşmak istedim. Atatürk’ün sözlerinden ve ilkelerinden yola çıkılmıştır çoğu sokakta 🙂 Ben de tam Hedef ve İleri sokaklarını birbirine bağlayan Ata sokakta yaşadım işte yıllarca.

Şimdi Gençlik Caddesinde oturuyorum hala aynı sevdiğim mahallede, her gün evden çıktığımda aynı güzelliği görerek. Hayat beni nerelere götürür bilemem, ama yaşadığım süre boyunca, burası her zaman benim için Dünya’nın en güzel yeri olacak.1 thought on “Anıttepe Sokakları”

  • Ata sokakta 1959 yılı baharında doğdum. 3 katlı bir apartmanın zemin katında. Bahçede meyve ağaçları
    Dedem ve babaanem gençlik caddesinde Anıttepe eczanesi in tam yanında sonrada yıkılan deniz apartmaninda yaşarlardı. Ben ilkokula Anıttepe ilkokulunda başladım. Deniz apaetmaninda 15 çocuk vardı yaşıt. 8 imiz ODTÜ lu olduk. Anittepeyi hep ozlerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir