Ankara’da fotoğraf çekimi

Ankara’da fotoğraf çekimi

Fotoğraf çekmekten büyük keyif alıyorum, yıllardır birçok arkadaşımı model olarak çekmişimdir, genellikle de dış mekanları ve sokakları tercih ederim. Benim de fotoğraf çekmek için deneyimlediğim ve çok sevdiğim mekanları, Ankara’da yaşayanlara faydalı olabilecek şekilde yazmak istedim, fotoğraflarda en sevdiğim detaylardan da bahsedeceğim; bu detaylar her şehir, her sokak için geçerli tabi ki.

Bu içeriği hazırlarken başkentimizde ne kadar çok yeşil alan olduğunu bir kere daha farkettim ve şükrettim. Umarım azalmaz ve çoğaltmak için, yaşatmak için hepimiz üstümüze düşeni yaparız.

Öncelikle Ankara’da en çok fotoğraf çekmeyi sevdiğim yerlerden bahsetmek istiyorum;

Botanik Park
Atakule’mizin aşağı kısmında yer alan bu eski park, benim Ankara’da en sevdiğim parklardan biridir. Yaz kış demeden çokça çekim yaptığımız, arkadaşlarla oturduğumuz bana göre güzel enerjisi olan bir parktır. Yukarıdan aşağıdaki yürüme alanına dönerek inen merdivenlerinde, aşağıdaki küçük amfisinde, ve arkaya Atakule’yi alarak çekeceğiniz fotoğraflarda şahane görüntüler ortaya çıkar.
Ayrıca içinde bulunan küçük bir camekan vardı, şuanki durumu ne bilmiyorum ama çökme tehlikesi olduğunu söyleyerek güvenlikler içeri sokmuyordu bizi, etrafını çevirmişlerdi girilmesin diye, belki tadilat olmuştur, orada fotoğraf çekememek içimde kalmıştı, bi bakmanızda fayda var 🙂

Seğmenler Parkı
Çoğunlukla gençlerin gidip çimenlerde oturup keyif yaptığı bir park. Yine küçük bir amfisi bulunuyor, Kuğulu Park’a yürüme mesafesinde ve güzel havalarda oldukça kalabalık oluyor. Geniş alana sahip.

Kuğulu Park
Ankara ile ilgili herhangi bir liste yapıyorsanız Kuğulu Park her zaman yer alır 🙂 Çok keyifli ve çok kalabalıktır. Sakin yakalamak için sabah erken saatte veya soğuk havalarda akşamları şansınızı deneyebilirsiniz. Kuğuları çekerek çok güzel kadrajlar oluşturabileceğiniz gibi parkı genel görüntüleyerek ve insanları da kadraja alarak şahane şehir manzaraları ortaya çıkartabilirsiniz.

Yazanlar Sokak
Kuğulu Park’ın karşısında, büyükelçilik binalarının arasında kalan merdivenler renkli çizimlerle dolu. Yaz-kış fotoğraf çekenleri görmeniz mümkün bu merdivenlerde.

Hamamönü
Eski Ankara evlerinin restore edilmesiyle turistik bir bölgeye dönüştü Hamamönü’müz, model çekimi için, mimari fotoğraflar için ve sokak fotoğrafları için hem şehir merkezine yakın hem de tarihi önemi olan eşsiz bir alan. Instagram/Şehrin Rotası adresimde çokça fotoğrafını bulabilirsiniz 🙂

Ankara Kalesi
Hamamönü’nden kolaylıkla yürüyebileceğiniz, yürürken çok güzel dükkanlara, mekanlara, eski Hanlara ve sokaklara denk geleceğiniz ve daha kalenin tepesine çıkmadan birçok fotoğraf çekmenize neden olacak şahane bir rota! Bunu ayrıca bir yazıda yayımlayacağım 🙂

Yine Ankara Kalesi’ne çıkan yolda çektiğim birçok fotoğrafa Instagram adresimden bakabilirsiniz.

Kurtuluş Parkı
Özellikle sonbaharda çok güzelleşen bol yeşili bulunan bir parkımız, içinde fotoğraf çekebileceğiniz çok fazla alan var.

Anıtkabir Çevresi(Parklar)


Ördekli Park

Doğup büyüdüğüm mahalle açısından kendimi hep çok şanslı hissettim. Blog yazmaya yeni başladığımda mahallemle ilgili detayları yazmıştım, okumak isterseniz Anıttepe Sokakları yazıma bakabilirsiniz.
Evimin dört bir yanı park, yürüme mesafesinde birçok doğal alana ulaşabiliyorum, ama içlerinde en çok vakit geçirdiğim, en değer verdiğim, en huzur bulduğum Ördekli Park, burada birkaç ördek, birkaç kaz ve bir tane de kuğumuz var (şahsi değil mahalle olarak :). Çoğu Ankaralı’nın hala buradan haberi yok, fotoğraflarını paylaştığımda Kuğulu Park zanneden ve nerede olduğu soran çok oluyor. Özellikle sonbahar ve kış mevsiminde harika fotoğraflar çıkıyor küçük parkımızdan.
Nasıl ulaşacağız derseniz; Anıtkabir’e ve Maltepe metrosuna yürüme mesafesinde.

Anıtpark
Yine çocukluk dönemimden beri çokça geldiğim, kafa dinlediğim, fotoğraf ve videolar çektiğim bir yer olan Anıtpark, Anıtkabir’in karşısında bulunuyor. Bahçelievler’e giderken çoğunuz önünden geçmişsinizdir. Bazı milli bayramlarda halk konserleri veriliyor, bazı etkinliklerin ve insanların buluşma yeri olabiliyor. Çift tribünlü bir amfi şeklinde açık alanı var alt kısmında ise birsürü çardak, oturma alanı ve çocuk parkı bulunan büyük bir alana sahip. Modelli çekimlerde harika bir tercih
Nasıl gideriz derseniz; Bahçelievler dolmuşları önünden geçiyor, Beşevler’den ve Bahçelievler’den yürüme mesafesinde kalıyor.

Mebusevleri
Benim için kelimelerin anlatmaya yetersiz kaldığı bir mahalle. Evleri, sokakları, müstakil bahçeleri gerçekten Avrupa sokakları hissi veriyor yürürken. Ben sokakları çekmeye bayıldığım için bu maddeyi de yazdım, ama herkesin bayıldığı Ayten sokağında modelli çekim de güzel olur diye hayal ediyorum.
Nasıl ulaşılır; Ankaray’ın Anadolu ve Beşevler duraklarına yürüme mesafesinde, Anıtkabir’in duvarlarının bittiği noktada başlıyor.

Saraçoğlu Mahallesi(Kumrular)
Ahhh geldik kalbimin ortasına, benim çocukluğumdan beri çok sevdiğim çokça fotoğraf çekimi yaptığım bir mahalle burası. Yıllardır lojmanlar kullanılmadığı için her yer çöp içinde bu kötü yanı, ama her sokağı, Alman mimarisi olan her binası, her bina girişi ve hatta her kapı önü fotoğraflamaya o kadar müsait ki.

Özellikle sarı yapraklarıyla sonbahar zamanı ve karlı kış mevsimi, fotoğraf çekme merakınız varsa kesinlikle görüp yaşamalı, kadrajınıza almalısınız.
Nasıl ulaşılır; Kızılay’a gelerek 🙂

Gençlik Parkı
Kocaman ve kalabalık olmayan, rahat edebileceğiniz bir alan. Havuzu, köprüleri, yeşil alanları, yürüyüş yapmaya, fotoğraf çekmeye çok uygun. Şehrin merkezinde nefes alınabilecek bir alan olduğunu düşünüyorum. Ben yine sonbaharda şahane fotoğraflar çekmiştim burada. Lunapark oyuncaklarıyla fotoğraf çekimi yapmak istiyorsanız giriş ücreti 50 kuruş 🙂
Nasıl ulaşırız diye sorarsanız; Gençlik Parkı’nın bir girişi eski tren garının karşısında, eski tren garının önünden geçen her otobüsle buraya ulaşabilirsiniz, diğer girişi ise opera durağında ve Ulus’a giden her otobüsle de opera durağında inip ulaşabilirsiniz.

Mogan Gölü ve Göksu Parkı
Deniz, göl, kısaca su kenarı sevenler için bu iki ayrı seçeneği birlikte yazıyorum.Fotoğraflarınıza İstanbul’da çekilmiş havası verebileceğiniz büyük alanlar 🙂 Modelli çekimlere çok uygun.
Mogan Gölü’ne Gölbaşı otobüsleriyle, Göksu Parkı’na Eryaman metrosunun Eryaman 1-2 durağında inip yürüyerek veya Eryaman otobüsleriyle ulaşabilirsiniz.

Altınköy
Ankara merkezine uzak girişi ücretli olan ama keyfine doyamayacağınız ve gittiğinize asla pişman olmayacağınız büyük ve doğal bir alan Altınköy. Düğün çekimleri için tercih edilen mekanlardan biri, fotoğraflarda kullanabileceğiniz çokça yeşil alan, köy yapıları ve yel değirmeni bulunuyor.
Nasıl ulaşırım derseniz; Sıhhiye ve Ulus’tan 312, 321-6 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Hacettepe Yeşil Vadi
Yine Ankaralıların düğün çekimleri için ve kamp yapmak için tercih edebildiği cennet gibi bir doğal alan. Henüz fotoğraflarını çekme şansı bulamadım ama yakında 🙂

Dikmen Vadisi
Yine düğün çekimleri yapılan bir mekan ama ben en çok yukarıdan gün batımını yakalamayı sevmiştim. Geniş, yeşil alanı bol bir park.
Nasıl giderim derseniz; Dikmen dolmuş ve otobüsleriyle 🙂

Atakule
Yenilendikten sonra içinde birkaç adet fotoğraf çekim alanı bulunan Atakule de dönemin şartlarına uyum sağladı 🙂 Zaman zaman konseptleri değiştirilen bu alanları fotoğraf çekmek için kullanabilirsiniz.

Ankamall
I love Ankara yazısı ile fotoğraf çektirmek isteyen Ankara severler olabilir diye düşündüm, Ankamall girişinde bulunuyor 🙂

Ankara Garı
Eski tren garı ve çevresindeki bazı binalar tarihi ve mimarisi bakımından çok değerli, ama bu maddeyi yazarken asıl hayalini kurduğum trene inip binerken ve tren önünde yaşadığımız o nostaljik ve havalı anların fotoğrafları 🙂

Konsept kafeler
Son zamanlarda moda olmuş, mekanların bir bölümünü ‘selfie köşesi’ olarak değerlendirdikleri bir akım başladı. Burada da Ankara’da çok popüler olan Gogh Art Coffee ve Ema Floral Cafe fotoğraflarını paylaşmak istedim.

Rooms Ankara
Henüz yeni açılmış diyebileceğimiz, yine Dünya’nın son trendlerinden olan fotoğraf çekme temalı bir mekan. Giriş ücretli, içeride farklı temalarla döşenmiş 21 farklı odası bulunuyor, detaylı bilgileri rooms ankara web sitesinden öğrenebilirsiniz 🙂

Fotoğraf çekiminde en sevdiğim detaylar
Bugüne kadar yaptığım çekimlerde güzel fotoğraflar için önem verdiğim basit detaylar şöyle;

Objeleri kullanın
Ne çok az ne çok fazla, fotoğraftaki ana temanızı belirleyerek yanında kullanabileceğiniz objeler renk ve kalite katacaktır.

Modelin ellerini, ayaklarını ve saçlarını kullanın
Modelin yüz güzelliği (benim için :)) önemli olsa da, ellerin zarafeti ve ayakkabılar, yürüyüş pozisyonları fotoğraflarınıza her zaman kalite katar. Rüzgar ve saç uçuşması ikilisi de oldukça popülerdir.

Böyle detaylar benim ilgimi oldukça çekiyor ve fotoğrafınız amatör olmaktan uzaklaşıyor.

Gün ışığını kullanın
Gün ışığı ve tamamen gölge görüntüsü oluşturduğumuz ters ışık çok önemlidir. Modeli güneşe dönükken çekerseniz en net ve aydınlık görüntüyü elde edersiniz, ve gün doğumu, gün batımı gökyüzü hallerini çekmek de oldukça mutluluk verir 🙂 Ben bu günbatımını Mogan Gölü’nde çekmiştim.

Kapıları ve sokakları kullanın
Kapıyı ortaladığınız sade bir fotoğraf kadar kapı önünde poz veren modellerin fotoğrafları da güzel oluyor çokça görüyoruz 🙂 bunun yanında ağaçlar, iki yanı binalar veya ağaçlarla ilerleyen sokaklar hem sade olarak hem de model çekimlerinde en çok beğenilen fotoğraflarınız arasına girecektir.

Duvarları, graffitileri, görselleri kullanın
Bazen sadece tuğladan bir duvarı inanılmaz bir arka plana tercih ederim, bazen de diğerlerini 🙂 Hepsinin değerlendirilebileceği farklı konseptler vardır hayal gücünüzü çalıştırın.

Doğayı kullanın
Doğa zaten inanılmaz güzellikler sunuyor, önemli olan bakış açınız, görüşünüz, yakalayışınız.

Sonbahar yaprakları, yağmur damlaları, su birikintileri, yansımalar, ağaçlar, ormanlar, çiçekler, hepsi fotoğrafı çekilsin diye var olmuş güzellikler değil mi?Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir