Ankara’da Yaşama Başlama Rehberi

Ankara’da Yaşama Başlama Rehberi

Şehre yeni gelenler ve alışmaya çalışanlar için içimden gelen bir şeyler yazmak istedim, faydalı olmasını umuyorum 🙂
Ankara’da okul mu kazandınız? Yepyeni bir şehre gelip belki de en güzel yaşlarınızı burada geçireceksiniz.

Ankara’nın güvenilmez havası
Şunu bilmelisiniz ki tadını çıkarmayı bilene bu şehirde kış ve baharlar çok güzeldir. An’ı yaşamaya odaklanmanızı öneririm, fakat Ankara’nın iklimine uzak bir noktadan geliyorsanız yazın veya kışın farketmeksizin, her hava şartına hazırlıklı olmalısınız. Mesela bu yaz çok çok sıcak olan toplam 20 gün olmamıştır 🙂 Ankara yazları genelde çok sıcak olur ama akşama kalıyorsanız mutlaka yanınızda ince bir hırka olmalı.. Bu yaz birkaç akşam donduğumu bile söyleyebilirim 🙂
Kışın çok soğuk ve kuru ayaz olur, atkı şapka, eldiven ve içlik kullanmadan yaşamak neredeyse imkansızdır 🙂 bunların yanında el ve yüz kreminizi, dudak kreminizi, zatürre olmamak için ne gerekiyorsa onu hazırda bulundurmalısınız. Aynı zamanda bir mağazaya, mekana, avmye girdiğinizde de çok sıcak olabileceği için kışın inceden kalına kat kat giyinmenizde fayda var 🙂 Ben çözümü böyle bulabildim.

Ankara’nın sokakları
Ankaralılar bilir, bir Kurtuluş’tan Kızılay’a yürümek, bir Kızılay’dan Tunalı’ya yürümek, Kurtuluş Parkı’nda turlamak, Bahçelievler 7. Cadde’de turlamak bizim rutinlerimizdendir. Bana göre Ankara çoğunlukla bir yürüme şehridir 🙂 Güzel rotaların, sokakların tadını çıkarmalısınız. Şehrime gri diyenler utansın, öyle güzel bir ruhu var ki!

Mutlaka yürümeniz gereken bir başka turistik rota ise Hamamönü’nden Ankara Kalesi’ne çıkan yoldur 🙂

Uygun fiyatlı züccaciye ve mağazalar

Özellikle bütçesi kısıtlı olan öğrencilere faydalı olabileceğini düşündüğüm öneriler;

  • Sıhhiye sosyete pazarı- Her perşembe Sıhhiye Abdi İpekçi Parkı’ndan girebileceğiniz koca bir pazar kuruluyor. Çok fazla markanın orjinalini ihraç fazlası olduğu için uygun fiyatlarda bulmanız mümkün. Ve giysi dışında plastik mutfak malzemeleri, makyaj malzemeleri, ayakkabı gibi ürünler de bulabilirsiniz. (Kızılay’dan yürüyebilirsiniz veya metronun Sıhhiye durağında inerseniz direk ulaşırsınız :))
  • Kızılay-Bahçeli-Dikimevi gibi merkezi noktalarda milyoncular, ufak hediyelik eşya dükkanlarına mutlaka bakmalısınız.
  • Batıkent Gimsa (Batıkent otobüsleri ve batıkent metrosuyla ulaşabilirsiniz)
  • Ulus samanpazarı (Ulus otobüsleriyle ve cebeci dörtyol dolmuşlarıyla, ayrıca Hamamönü’nden yürüyerek ulaşabilirsiniz)
  • Ulus Anafartalar çarşısı en üst katı (Ulus meydanından yürüyerek ulaşabilirsiniz)
  • Necatibey’deki LC Waikiki outlet mağazasından gerçekten çok uygun şeyler aldığımı bilirim. (Kızılay meydanından ve Sıhhiye metro çıkışından yürüyerek ulaşabilirsiniz, İzmir Caddesi ve Necatibey’in kesiştiği noktada)
  • Kızılay’da birkaç şubesi bulunan Addax, Faruk Ekin markaları sezonda yüksek fiyatlar koymalarına rağmen sezon ortaları ve sonlarında sık sık uğrarsanız indirime girmiş ürünleri bulabilirsiniz.
  • Bahçelievler 7. Cadde’deki büyük Faruk Ekin mağazası’nın üst katı outlet olarak hizmet veriyor ve yine sezon sonunda oradan çok uygun alışverişler yapabilirsiniz. (Kızılay Güvenpark’tan kalkan veya Dikimevi’nden gelen Bahçeli-Emek dolmuşlarıyla, ayrıca metronun Milli Kütüphane durağında inip yürüyerek ulaşabilirsiniz)
  • Kızılay metro altı çarşısı çok büyüktür çok sayıda uygun kıyafet ve ayakkabı mağazası bulabilirsiniz, pazarlık da yapabilirsiniz 🙂 hatta ben metro altı kitap fuarına bayılıyorum her gittiğimde uğruyorum sık sık kampanya yapıyorlar.
  • Demetevler ve Yenimahalle’nin işlek caddelerinde çok ucuz şeyler satılabiliyor biraz gidip gezebilirsiniz 🙂 (otobüs ve metroyla ulaşım sağlayabilirsiniz)

Mutlaka uğramanız, öğrenmeniz, keşfetmeniz gereken yerler

Parklar: Ankara’nın parkları boldur ve çok huzurludur. Ben bu blog fikrimi oluştururken aklımdan çıkmayan tek şey huzur bulduğum parkları tanıtmak ve yazma fikriydi.. Meclis Parkı-Kurtuluş Parkı- Botanik Park- Seğmenler- Anıtpark- Kuğulu Park, hepsinin tadını yazın ve kışın teker teker çıkarmalısınız.

Mekanlar: Tunalı’da Kıtır – Pilavcı Bekir Usta – Cafe Botanica – Atakule – Bestekar Sokak, Kızılay’da Dost Kitabevi – Aylak Madam – Aylak Teras – Kakule Kahve – Telwe – Aspava

Kütüphaneler: Milli Kütüphane – Adnan Ötüken – Uyanık kütüphane (Çankaya ve Bahçeli’de) (ve bunlar dışında kitabevleri ve bazı cafelerin de ders çalışma alanları var, benim de ihtiyacım olduğu için keşfettikçe instagram hesabında paylaşacağım)

Eğlence: Ankara kültür ve sanat başkenti olma yolunda adım adım ilerliyor. Tunalı’ya giderkenki Akün ve Şinasi sahneleri, Tatbikat Sahnesi, Ast Tiyatro, belediyelerin aylık çıkan etkinlik rehberleri, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Devlet Opera ve Bale’si (biletler çok çabuk tükeniyor)
Ankara’ya gelip bunları tatmadan giderseniz ayıp olur, günah olur, yazık olur 🙂

Tüm belediyelerin her dönem ücretsiz veya çok ufak katkı payı ücretleriyle açılan onlarca kursu oluyor. Hem de hepsi Milli Eğitim onaylı sertifikalar veriyor. Öğrenciyken bir yandan da bu kurslara giderseniz okul bittikten sonra CV’nizi doldurmanızda ve kişisel gelişiminizde çok olumlu etkisi olacağını düşünüyorum. Ben de öğrenciyken ve mezun olduktan sonra çok kursa gittim, birsürü dil kursu, drama, el işleri, enstrüman kursları, işaret dili, kişisel gelişim, web tasarım, yazılım ve şuan aklıma gelmeyen birçok konuda kurs mevcut.

Konserlere gelirsek, son yıllarda çok çeşitli konser ve festivaller oluyor, hepsine katılmak mümkün olmuyor malesef, en belli başlı mekanlar Jolly Joker, If Performance Hall, 6.45 Kaybedenler Kulübü, etkinlik takvimlerini takip etmekten çekinmeyin 🙂Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir