Bilinmeyenleriyle Anıtkabir

Bilinmeyenleriyle Anıtkabir

Anıtkabir hakkında bugüne kadar sayısız yazı yazılmıştır. Ben maddelerle önemli püf noktalarını hazırlamak istedim, okuyucuları sıkmayacak ve öğretici olacak bir yazı hazırlamaya çalıştım umarım hoşunuza gider 🙂
Bu yazıyı hazırlarken birçok Ankara broşürü ve kaynak kitaplardan ayrıca Anıtkabir’in kendi el rehberinden faydalandım.

Anıtkabir’in iki kapısı vardır, 1- Tandoğan kapısı’na ulaşmak için; Ankaray veya otobüslerin Tandoğan(yeni adıyla Anadolu) durağında inebilirsiniz. Kişisel aracınızla giriş yapmak istiyorsanız Tandoğan-Gençlik Caddesi’nden girmeniz gerekiyor. 2- Anıttepe kapısından girmek için; Bahçeli-Emek dolmuşlarına binebilirsiniz. Anıtkabir turunuz zaten sizi hangi kapıdan giriyorsanız diğerinden çıkmanız için yöneltecektir 🙂 Hangi kapıdan girerseniz girin üç adet pano göreceksiniz; ziyaret kuralları, Anıtkabir’de bulunan ağaç türleri hakkında bilgiler ve tavsiye edilen gezi güzergahını göreceğiniz bu panoları incelemenizi öneriyorum, gezinizi kolaylaştırabilir 🙂

Genel ziyaret saatleri aşağıdaki gibidir; milli bayramlar ve 10 Kasım gibi özel günlerde ziyaret yoğunluğu sebebiyle akşam 21.00 veya 22.00’a kadar açık oluyor fakat bu saatler gün içinde belirleniyormuş o yüzden kesin değil.

Anıtkabir, Atatürk’ün ölmeden bir süre önce görüp; ‘Bu tepe ne güzel bir anıt yeri’ dediği yerdir.

Anıtkabir; Barış Parkı ve Anıt Bloğu olmak üzere iki bölümden oluşur. Barış Parkı, ülkemizin ve Dünya’nın çeşitli yerlerinden ülkeleri temsil etmek için 48.500 bitki ve ağaçtan oluşur ve Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ ilkesini hayata geçirmek için yapılmıştır. İçeri girdiğiniz andan itibaren kuş yuvalarını görebilirsiniz. İlk maddede bahsettiğim panoları incelerseniz daha bilinçli gezebilir ve gezerken ağaçların üzerindeki tür isimleri ve numaralarını takip edebilirsiniz.

Anıtkabir’e Gençlik Caddesi’nden giriş yapıyorsanız yürüme mesafesi fazla olduğu için, bu girişteki duraktan her 5-10 dakikada bir gelen ücretsiz ring araçlarına binip tören alanına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Anıtkabir 10 adet kuleden oluşur, İstiklal, Hürriyet, Mehmetçik, Zafer, Barış, 23 Nisan, Misak-ı Milli, İnkılap, Cumhuriyet ve Müdafaa-i Hukuk kuleleri bulunur.

İstiklal Kulesi içinde Anıtkabir maketi yer almaktadır ve fotoğraflarla Anıtkabir tanıtılır. Kulenin önünde ulusal kıyafetler giymiş üç kadın heykeli vardır. Bu kadınlardan ikisi yere kadar uzanan bir çelenk tutmaktadır, başak demetlerinin meydana getirdiği çelenk bereketli yurdumuzu temsil eder. Soldaki kadın, ileri uzattığı elindeki kap ile Atatürk’e tanrıdan rahmet dilemekte, ortadaki kadın eliyle yüzünü kapamış ağlamaktadır. Bu üç kadın, Türk kadınlarının Atatürk’ün ölümünün derin acısı içinde bile gururlu, ağırbaşlı ve azimli oluşunu dile getirmektedir. Hüseyin Özkan’ın eseridir.

Hürriyet Kulesi içinde Anıtkabir’in inşaat çalışmalarını gösteren fotoğraflar ve inşaatta kullanılan taş örnekleri bulunmaktadır. Kulenin önünde bulunan üç erkek heykelden oluşan grupta, sağdaki erkek başında miğferi ve kalın kaputu ile Türk askerini, onun yanındaki elinde kitabı ile Türk gençliğini ve aydın insanını, biraz gerisindeki heykel ise yerel kıyafetiyle Türk köylüsünü temsil etmektedir. Heykellerin yüzünde derin acı ile Türk milletinin kendine özgü ağırbaşlılığı ve yüksek irade gücü dile getirilmiştir. Hüseyin Özkan’ın eseridir.

Mehmetçik Kulesi içinde 60 kişi kapasiteli sinevizyon salonu bulunmaktadır. Burada Anıtkabir ve Atatürk ile ilgili belgesel filmler gösterilmektedir.

Zafer Kulesi içinde Atatürk’ün naaşını taşıyan top arabası sergilenmektedir.

Barış Kulesi içinde Atatürk’ün 1935-1938 yılları arasında kullandığı Lincoln marka tören ve makam otomobilleri sergilenmektedir.

23 Nisan Kulesi içinde Atatürk’ün 1936-1938 yılları arasında kullandığı Cadillac marka otomobil ile Çubuk Barajı’nda kullanmış olduğu teknesi sergilenmektedir.

Misak-ı Milli Kulesi içinde törenlerde Anıtkabir özel defterinin imzalandığı kürsü ile Anıtkabir’e yapılan ziyaretlerin fotoğraflarının sergilendiği panolar yer almaktadır. Burası ayrıca Atatürk ve Kurtuluş Müzesi’nin girişidir. Bu müzede Çanakkale Savaşı, Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruz’un anlatıldığı boyamalar ve cansız mankenler ile savaş anlatımı üç boyutlu hale getirilmiş. Ayrıca bu bölümde Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşı’na katılan diğer komutanların portreleri ile mücadeleden çeşitli anların resmedildiği çok etkileyici tablolar bulunuyor.

İnkılap Kulesi içinde Atatürk’ün kıyafetleri ve kendisine hediye edilen objeler yer almaktadır.

Cumhuriyet Kulesi içinde Atatürk’ün balmumu heykeli ve orjinal çalışma masası yer almaktadır. Ayrıca bu kulede ‘Atatürk ve kitap’ konulu dokunmatik ekranlı bilgisayarlar bulunmaktadır.

Müdafaa-i Hukuk Kulesi içinde Anıtkabir ve Atatürk ile ilgili çeşitli kitaplar ve hediyelik eşyalar ziyaretçilere sunulmaktadır.

Aslanlı yoldaki 24 aslan heykeli, Atatürk’ün Türk ve Anadolu tarihine verdiği önem nedeniyle, 24 Oğuz boyunu ayrıca kuvvet ve sükuneti temsil eder. Ben fotoğraf çekmek için gittiğimde Pakistan Cumhurbaşkanının katıldığı bir törene denk geldim ve aslanlı yoldaki askerleri de çekme şansım oldu 🙂 Askerlerimiz yerli ve yabancı turistlerden çok ilgi görüyorlar.

Tören alanı 15 bin kişi kapasitelidir(ve ben bu alanı bugüne kadar defalarca dopdolu gördüm).

Tören meydanına giriş merdivenlerinin arasında bulunan 33 metre 53 santimlik bayrak direği, Amerika’da yaşayan Türk asıllı Nazmi Cemal tarafından kendi bayrak direği fabrikasında üretilip Anıtkabir’e hediye edilmiştir.

Tören alanındaki zafer kulesi ve barış kulesinin arasında kalan kısımda İsmet İnönü sembolik lahdi vardır, altında ise gerçek mezar odası bulunmaktadır.

Atatürk’ün mezar odası ziyaret ettiğimiz sembolik kırmızı mermer lahdinin 7 metre altındadır. Mezar odasındaki sandukanın etrafında bütün illerden, K.K.T.C.’den ve Azerbaycan’dan gönderilen toprakların konulduğu pirinç vazolar bulunmaktadır.

İlk kez ziyarete gelecekler için Anıtkabir el rehberinden bazı ziyaret kurallarını yazmak istiyorum;

  1. Şeref holüne resmi üniformali kişiler dışında şapka ile girmemeye lütfen özen gösterelim. Önemli kurallardan biri.
  2. Bazı bölümlerde fotoğraf ve video çekmek yasak, lütfen buna duyarlı olalım, ama daha önemli olan söylemek istediğim bir şey var, milli bayramlarda ve 10 Kasım’da, yoğun ziyaretler sırasında lütfen ama lütfen birbirimize karşı saygılı olalım, bencil davranmayalım, ben ve çevremdeki insanlar bu tür duyarsızlıklara çok denk geliyoruz ve bu güzel günlerde, güzel ziyaretlerde mutlaka bu tür davranışların önüne geçmeliyiz. Kalabalık olması beni çok mutlu ediyor ama izdiham olmamalı bize bu yakışmıyor.
  3. Bisiklet, motosiklet, kamyon ve at arabasıyla girmek yasaktır.
  4. El çantalarından başka çanta valiz bavul ve torba alınmıyor. Emanet dolaplarına bırakabilirsiniz.
  5. Yazlık dinlenme bölümü dışında hiçbir yerde sigara içilmiyor ve tabi ki elinizde yiyecek, içecekle gezemiyorsunuz. Çöplerimizi de park alanlarında çokça bulunan çöp kutularına atıyoruz.

Müzeyi gezerken çeşitli yerlerde siyah fon ve atatürk maketi görebilirsiniz, bu çok güzel bir uygulama gözden kaçırmayın! O fonun altındaki talimatları okuyun, uygulamayı indirip o fon önünde fotoğraf çektiriyorsunuz ve Atatürk ile fotoğrafınız olmuş oluyor 🙂

Gençlik Caddesi girişinden aslanlı yola kadar olan yürüme yolunda bol bol oturulacak yer ve çöp kutusu var. Dinlenebilir, yeşilliğin ve kuş seslerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Bütün bu bilgilerin ardından çok sevdiğim ve başarılı bulduğum Yağmur Saçlıoğlu’nun ZODYAK Astroloji dergisinde yayımlanan konuyla ilgili önemli bir yazısından alıntılar yapmak istiyorum, çünkü benim ilgimi fazlasıyla çekti.
Yazıda Atatürk’ün hayatında ve Anıtkabir’de 9 rakamının oynadığı aktif rolden bahsediliyor.
9 rakamının Atatürk’ün hayatındaki rolü için yazar şöyle örnekler vermiş;

Mustafa Kemal Atatürk 19 harften oluşur.
19 Nisan 1909 Atatürk’ün hareket ordusuyla beraber İstanbul’a gelişi.
19 Aralık 1911 Atatürk’ün Tobruk Bölgesi Komutanlığı’na getirilişi.
19 Mayıs 1919 tarihinde 9. Ordu Müfettişi Mustafa Kemal’in Samsun’a ulaşması

8/9 Temmuz 1919 Atatürk’ün Ankara’da bir seçim yapılması için genelgesi
19 Eylül 1921 Başkomutan Atatürk’ün Sakarya Muharebesi hakkında TBMM’de konuşması ve kendisine kanunla Mareşal ve Gazi unvanının verilişi
29 Ocak 1923 Atatürk’ün Latife Uşaklıgil ile evlenişi
29 Ekim 1923 Cumhuriyet’in ilanı ve Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığına seçilmesi
9 Ocak 1936 Ankara’da Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin açılışı
10 Kasım 1938 tarihinde saat 09.05’de yaşama veda etmesi.
Atatürk’ün yaşamının dönüm noktalarında daha birçok ‘9’ fraktalı vardır.(Zodyak Astroloji Dergisi 11.sayı 60.sayfa)

Yazar bütün bunları araştırdıktan sonra Anıtkabir hakkında da araştırmalar yapmış ve birçok noktada 9 rakamına rastlamaya devam etmiş;
TSK’nın Resmi İnternet sitesinden Anıtkabir’in temel atma töreni’nin tarihi ve saatine göre bir astroloji haritası çıkarmış ve yorumlamış; Bu haritaya göre;

Anıtkabir’in inşaatına 9.10.1944 tarihinde başlanmış ve 1.9.1950 tarihinde bitirilmiştir. İlginç bir şekilde yapım aşaması da tam 9 yıl sürmüştür.
Haritada 12. ev kolektif bilinçaltında iz bırakmaktır. Ayrıca bir halkın acılarını sembolize eder. Mars tam olarak 4. ev çizgisine (anıt mezarlar) yansımaktadır.(Zodyak Astroloji Dergisi 11.sayı 62.sayfa)

Mars – Terazi – Venüs Akrep karşılıklı ağırlaması 9 sayısı için bir fraktal hiç kuşkusuz. Ve aynı pozisyonu 21 yıl önce, Türkiye’nin kuruluş haritasında da görüyoruz. Üstelik ülkenin kurucusunu temsil eden 4. evde. Böyle bir rastlantı oldukça olanaksızdır.(Zodyak Astroloji Dergisi 11.sayı 63.sayfa)

Başbakanlık Anıtkabir komisyonunun yaptığı çalışmalar sonucu başlanacak inşaat için 9 bölge (Çankaya, Etnografya Müzesi, TBMM arkasındaki tepe, Ankara Kalesi, Bakanlıklar, Eski Ziraat Mektebi, Gençlik Parkı, Altındağ, Gazi Osman Çiftliği) tespit edilmiştir.
Yapılan oylama sonucunda Anıtkabir’in Rasattepe’de kamulaştırma çalışmalarına 7 Temmuz 1939’da başlanmıştır. Ayrıca Rasattepe’nin Anıtkabir resmi sitesinden aldığım bilgiye göre 907 rakımlı olduğunu eklemek isterim.(Zodyak Astroloji Dergisi 11.sayı 64.sayfa)

Haritamıza dönersek, Jüpiter Başak burcunda sürgün anlamına gelir ve astrolojide yabancı toprakları sembolize eder. Gerçekten de Anıtkabir’de Türkiye’nin 81 ilinden, KKTC ve Azerbaycan’dan getirilen topraklar pirinç vazolara konulmuştur. (Zodyak Astroloji Dergisi 11.sayı 64.sayfa)

ZODYAK astroloji dergisinden yaptığım alıntılarla bu yazının sonuna geliyorum, daha fazla astrolojik yorumlar ve matematiksel hesaplar dergide yer alıyor. Detaylı okumak isteyenler dergiyi alabilir. Benim de çok ilgimi çektiği için bu yazıda alıntı yapmak istedim.

Yazımı edindiğim çok güzel bir bilgiyle sonlandırmak istiyorum. Feridun Büyükyıldız’ın yazdığı ‘Başka Kent Ankara’ kitabında hukukçu, siyasetçi, şair ve yazar olan Ahmet Süreyya Örgeevren’in Rasattepe için söyledikleri beni çok etkiledi;

…’Rasattepe’nin bunlardan başka bir özelliği daha vardır ki, hayali genişçe olan her kişiyi derin bir şekilde ilgilendirir sanırım. Rasattepe, bugünki ve yarınki Ankara’nın genel görünüşüne göre, bir ucu Dikmen’de öteki ucu Etlik’te olan bir hilal(yarım ay)’in tam ortasında, bir yıldız gibidir. Ankara hilalin gövdesidir. Atatürk’ü böylece bayrağımızdaki yarım ayın yıldızının ortasına yatırmış olacağız.'(Başka Kent Ankara/sayfa 46-47)Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir