Evde Neler Yapabiliriz?

Evde Neler Yapabiliriz?

Herkes yazdı çizdi, sırf bu konu için özel Youtube kanalları, sayfalar bile açıldı, yazıp yazmamak arasında gidip geldim ama hem isteyenler olduğu, hem de bu dönemi kendim adına olumlu değerlendirebildiğim için yazmaya karar verdim.

Evde zaman geçirebileceğiniz önerilerime geçiyorum;

Evde rutine bağlamayın
Her gün başka bir şeyle ilgilenmek için haftalık plan oluşturabilirsiniz. Mesela ‘Pazartesi yeni bir çiçek dikeceğim’ , ‘Salı günü izlenecek film listesi hazırlayıp izlemeye başlayacağım’ , ‘Çarşamba günü biraz egzersiz yapıp enstrüman çalmayı ilerleteceğim’ …gibi.

Gardrop düzeni ve sadeleşme zamanı
Her gün başka bir alanı düzenleyerek gereksiz eşyalardan kurtulmak size iyi gelecektir 🙂 Erteleyip durduğunuz sökükleri dikin, hasarları onarın ve gerçekten uzun zamandır giymediğiniz her şeyden kurtulun. Ruhunuz ve eviniz için büyük bir arınma olacaktır.

Hobilerinizi geliştirmek için harika bir fırsat
Ben bu dönemi fırsatı çevirmeye çalışıyorum. Yıllardır elime almadığım gitarımı tekrar çalışıp hatırlamaya başladım, annem de tablolarını evde yapmaya başladı. Kendinizi müziğe, resme, ne ile ilgilenmek istiyorsanız ona bırakmanız meditasyonların en güzelidir… Her gün haberlerden ve günlük hayattan bir süreliğine uzaklaşıp kafa dağıtmalısınız.
Ayrıca hep istediğiniz ama asla zaman bulamadığınız hobinize de artık başlama zamanınız var, internetten ne gerekiyorsa siparişini verip evde olmanın tadını çıkarın.

Dil öğrenmenin tam zamanı
Başta bana da çok sıkıcı geliyordu, ders çalışmak gibi bir madde sonuçta 🙂 Ama bunu keyifli hale getirmek tamamen size bağlı, örneğin; öğrenmek istediğiniz bir dilde en çok kullanılan 100 kelimeyi araştırabilirsiniz, bu harika bir başlangıç oluyor. O kelimeleri cümle içinde kullanmaya çalışarak o günü gerçekten işe yaramış şekilde tamamlayabilirsiniz.
İkinci olarak, dil öğrenmeyi kolaylaştıran birçok uygulama var artık, onlardan birini indirip her gün kendinize belirlediğiniz zaman diliminde uygulamayla ilgilenin. 1 ay sonunda çok ilerlemiş olabilirsiniz.
Öğrendiklerinizle günlük olarak (birkaç kelime veya cümleyle) kendinizi anlatmaya çalışın. Dil konuşmadan öğrenilmiyor 🙂

Ruhunuzu dinlendirin
Sürekli bir şey yapmak zorunda hissetmeyin. Bazen hiçbir şey yapmak zorunda değilsiniz, kendinizi asla zorlamayın, her gün bir konu ile uğraşma zorunluluğunuz yok, bazen bilinçli olarak uzanın, gözlerinizi kapatın ve dinlenin. Eve kapanmadan önceki hayatınızın rutin yorgunluğunu düşünerek dinlenin. İhtiyacınız olan bu.

Banyo dolaplarını, bakım dolaplarını ve takılarınızı düzenleyin
Gardrop düzenlemesinde olduğu gibi, banyodaki dolapları, takıları, parfüm ve makyaj malzemesi gibi kullanım alanlarınızı düzenleyiciler kullanarak düzenleyin, tarihi geçmiş ve gereksiz her şeyden kurtulun.

Saç ve cilt bakımını ihmal etmeyin
Evde olmak cilt bakımı rutini oluşturmak için harika bir zaman değil mi sizce de? Ben aylardır kuramadığım düzeni kurdum nihayet, yüz yogası, cilt masajı, buz, kese, maske gibi kendinize en iyi gelen bakımı bulup düzenli uygulamaya başlayın. Cildiniz rahatlayıp ferahladıkça psikolojinize de etki edecek.

Para biriktirin
Yine evimizin günlük alışverişi ve ihtiyacını karşılamak durumundayız tabi ki, ama günlük hayatta dışarıda harcadığınız parayı bu dönemde bir kenara ayırmaya ne dersiniz? Mesela her gün bindiğiniz otobüs parasını yine veriyormuş gibi düşünüp her gün bir kumbaraya atmak? Bence sizi şaşırtacak derecede birikebilir 🙂

Spor, yoga ve meditasyona zaman ayırın
Herkes birden ‘evde spor’ başlığı altında paylaşım yapmaya başladı biliyorum, siz de sıkılmış olabilirsiniz ama bu maddenin gerçekten gerekli olduğunu düşünüyorum.
Hiçbir şey yapmak istemiyorsanız bile ufak tefek germe-açma, esneme hareketleri vücudunuza iyi gelecektir. Daha önce hiç yapmamış olmanız da hiçbir şeye engel değil, Youtube’u açıp yeni başlayanlar için yoga, evde pilates gibi aramalarla kontrollü olarak her gün hareket edebilirsiniz.

Yemek konusunda kendinizi geliştirin
Mutfağa girin, elinizdeki malzemelerle neler yapabileceğinize bakın, yeni tarifler deneyin. Ama kendinizi yemeye vermeyin 🙂 sınırınızı hep koruyun, bu önemli.

Kendinizi geliştirebileceğiniz oyunlar oynayın
Zihninizin tembelleşmesine izin vermeyin, insan her gün evde oldukça, sürekli aynı şeyi yaptıkça tembelleşiyor.
Ben telefonuma strateji, kelime bulma ve bulmaca oyunları indirdim, günde belli bir zaman dilimini bunlarla geçirebilirsiniz, sürekli sosyal medya ve televizyon izlemek de insanı tembelliğe sürüklüyor.

Kitap okumak için zaman bulamayanların artık hiçbir bahanesi yok 🙂
İnternette sonsuz araştırma imkanınız var, yeni çıkan kitaplara bakın, en çok okunan kitaplara bakın, bu dönemde kitap okumak da psikolojinize iyi gelecektir. Kafa dağıtmanın harika bir yolu daha.

Telefonu elinizden düşüremiyorsanız
Instagram etiketlerinden daha önce hiç ilgilenmediğiniz ilginç bloggerları, sayfaları bulabilirsiniz, mesela dünyanın başka bir yerinde yaşayan instagram kullanıcılarının paylaşımları ve kültürüyle ilgilenebilirsiniz. Bu beni yeni bir dil öğrenmek gibi heyecanlandırdığı için paylaşmak istedim 🙂

Geleceğinize mektup yazmaya ne dersiniz?
Günlük tutup içinden geçtiğimiz günleri yazmak da iyi bir fikir, gelecekte okuyan biri bugünki duygularımızı okurken ne düşünür acaba? 🙂 Gelecekte bir tarih belirleyip yıllar sonraki halinize not bırakabilirsiniz, bugünleri ve bu yaşınızı hatırlayacağınız cümleler kurabilirsiniz. Bu dönem hiç bitmeyecek zannetmiyorsunuz di mi? Daha neler göreceğiz neler…

Çocukluğunuzda en sevdiğiniz çizgi filmleri izleyip nostalji yapabilirsiniz
Yine kafa dağıtmak için harika bir yöntem, Youtube’da olmasa da birçok çizgi film sitesinde eski çizgi filmleri bulmak mümkün oluyor 🙂 Hatta Looney Tunes uygulaması da görmüştüm geçtiğimiz yıllarda 🙂

Mail hazırlamayı sever misiniz?
En sevdiğiniz ve görüşemediğiniz arkadaşlarınıza, son izlediğiniz dizi-film hakkında, son bitirdiğiniz kitap hakkında, veya son zamanlarda en çok güldüğünüz mizahları içeren bir mail atın ve ondan da karşılık beklediğinizi söyleyin 🙂

El işi uygulamalarında nasılsınız?
Kuş evi, rüzgar gülü, veya balkon dekorasyonu konusunda ne kadar yaratıcı olabilirsiniz? Bahar geliyor, hepsiyle ugraşmak için harika zamanlama!
Ayrıca değişik çiçek ve bitkiler dikip toprakla uğraşmak da iyi gelecektir. Geri dönüşüm sayfalarını karıştırın, yedikten sonra çöpe attığımız her atık aslında dönüştürülebiliyor! Limon çekirdeklerini dikerek başlayabilirsiniz en basiti 🙂

Umarım önerilerim dikkatinizi çekmiştir ve size ışık olabilir, herkese bu dönemi sağlıkla atlatıp sevdiklerine sımsıkı sarılacağı günler diliyorum…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir