Her Eylül Yeni Bir Başlangıçtır

Her Eylül Yeni Bir Başlangıçtır

Her eylül, yeni kararlar, yeni başlangıçlar anlamına gelir. Benim için yılın başı gibi gibidir. Düşünsenize, yaz tatili bitiyor, okullar açılıyor, sıcaklar azalmaya başlıyor, mevsim değişiyor, herkes işe dönüyor ve sorumluluklar artıyor. Sanırım sorumluluk almayı ve hayatı planlamayı çok sevdiğimden benim için bu kadar anlamlı.

Vazgeçtiğim her şey için ‘yeniden yola çıkmalıyım’ diyorum kendime.

Bu yıl o kadar çok zorlukla ve yeni tanıştığım o kadar çok duyguyla baş etmek zorunda kaldım ki (eminim çoğumuz bu haldeyiz), benim gözümden baktığımızda kendimi keşfediyorum, hatta dönüşüyorum. Acı, neşe, kaybetme korkusu, hissettiğim tüm duygular, artan farkındalığım, gözlemlediğim en derin şeyler her gün bu hayatı biraz daha anlamamı sağlıyor.

Sizin için de her şey eskisinden çok daha fazla anlama gelmiyor mu?

Sokaklarda sonsuz yürümek istiyorum, sonbaharda dökülen yapraklara özellikle basıyorum, kimsenin anlam veremediği veya baktığında ‘güzel fotoğraf’ deyip geçtiği, benim için milyonlarca anlama gelen anları fotoğraflamak istiyorum. Yağmur yağarken penceremde oturup, ağaçların hızlı hareketini izlerken sıcak çay içmeyi ve ısınmayı seviyorum. Tenim üşürken bir müziğin ruhuma iyi gelmesini seviyorum. Hissetmeyi seviyorum. Siz de sevdiğiniz şeyleri yazmayı deneyin, kendinizi tanımanıza yardımcı olacağına eminim.

Kendinize şunu söyleyin ve bunların gerçekten farkında olun; ‘ağlarken, kahkaha atarken, yürürken, izlerken, düşünürken, uyurken, aynaya bakarken tamamen kendimim. Kendimi keşfediyorum ve bu ölene kadar devam edecek, öğrenmem ve farkındalığım her an ve her yaşımda devam edecek.’
Bundan kaçmayın. Sadece farkedin ve tadını çıkarın. Ağlamanın bile oluşturduğu farkındalık harika. Taş kalpli olmadığınızı, gücünüzün bir yere kadar olduğunu, kendinizi şarj etmeniz gerektiğini anlatıyor size. Bu sizsiniz. Bu benim. Bu biziz.

Benim eylüle verdiğim önem de bu, yeniden doğumum, sıfır noktam gibi hissediyorum. Tadını çıkarıyorum her duygunun, hepimizin hissetmesi ve bu kez çok daha farkında başlaması umuduyla yazıyorum.

Kendim bu kadar bu dönemden beslenirken, benim gibi düşünenler veya hissedenler için bu yazıyı yazmak istedim, siz de dönüşün, dönüşmeliyiz.

Siz de bir karar verin, pes etmeden uygulamaya devam edin. Vazgeçerseniz başladığınız noktaya dönüp kaybedersiniz, vazgeçmezseniz kısa süre sonra alışkanlığa dönüşeceğine söz veriyorum. Ve siz kendiniz için büyük bir adım atmış olacaksınız.

Kendim için;

Kazanmak istediğim yeni alışkanlıklar,
Yeni bir bakım programı,
Yeni bir spor programı,
Öğrenmek istediğim yeni diller,
Ekilecek yeni tohumlar,
Yeni yazılar.. yeni çalışmalar,
Çalmak istediğim enstrüman,
Gidilecek yeni kurslar,
Ve ulaşmak istediğim hedefleri hazırlıyorum. Bu bana iyi geliyor. Çünkü çevrenizdeki çoğu insan sizi motive etmez, tam tersi sizi düşürür. Eğer ailenizde, ilişkinizde, arkadaşlıklarınızda sizi motive edenler varsa şanslısınız, fakat tüm bunları görüp, anlayıp, farkına varıyorsanız şanslısınız. Tüm bunlara sahip olup yine de kendini motive edemeyen, harekete geçemeyen ve olduğu yerde sayanlardansanız, size gelen güzelliği almıyor, anlamıyor ve harekete geçmiyorsanız size şanslısınız diyemem. Dönüşüm ve değişim sizde başlar, sizde biter.

Ben kendimi görmek istediğim nokta için motive ediyorum. Hepimiz bunu yapmalıyız. Sokaklarda koşuşturmamız olmadan yürümeliyiz, telefonlara değil, insanların yüzlerine bakıp anlamalıyız. Sokaklara bakmalıyız. Yapılara bakmalıyız. Her insanın, her şeyin bir derinliği vardır anlaşılmayı bekleyen.

Umarım çevrenizde sizi motive edebilen ve destekleyen insanlar vardır, ama unutmamanız gereken tek bir şey var;
İhtiyacınız olan ilk insan sizsiniz.

Bu yazı başlamak istediklerinize ilham olsun.
Aramızda bir ışık olsun.

Her ömrün bir eylülü var,
Benimki de ‘sensin’.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir