Farklı Bir Haftasonu İçin Öneriler

Farklı Bir Haftasonu İçin Öneriler

Instagram hesabımda yaptığım bir ankette takipçiler pazar günlerini genellikle evde veya hep aynı şekilde geçirdiklerini söylemişlerdi. Ben de hem kendime hem çevremdekilere iyi gelen şeyleri boş zamanlarında herkes yapabilir diye düşündüm.

Yazımı evde yapılabilecekler ve dışarıda yapılabilecekler olarak ikiye ayırdım;

Evde yapılabilecekler

Her şeyden önce size en iyi gelen müziği açın, ben evde temizlik, oda toplama, kıyafet ayıklama yapacağım zaman vazgeçilmezim enerji veren müziklerdir 🙂

Güncel bir yapılacaklar listeniz var mı?
Hedefler listesi hazırlayın, ister o hafta yapmanız gereken işleri, ister yıllık hedeflerinizi yazın, ama mutlaka size ne için yaşadığınızı, uğraştığınızı hatırlatan sözler veya listeler olsun elinizde.

Çok istediğiniz o eşya / başlamak istediğiniz kurs / gitmek istediğiniz yer için hedef koyup para biriktirmeye başlayın. Bu da sizi bir amaç için çalışmaya yöneltecektir ve hayallerinizi gerçekleştirdikçe daha da mutlu ve hevesli para biriktireceksiniz 🙂

Hiç mektup yazdınız mı?
Bu madde, benim çok sık yaptığım ve bana en iyi gelen maddelerden biri. Çok yakın olduğum bir mektup arkadaşım var ve başta mektuplaşarak başladığımız dostluğumuza artık kargolaşarak devam ediyoruz 🙂 Doğum günleri ve yılbaşına özel minik hediyeler biriktirip kargoluyoruz birbirimize. Bunun ona ve bana ne kadar iyi geldiğini anlatamam. Size kilometrelerce uzak ve bir o kadar yanınızda olan biri harika bir duygu. Özel bir günü beklemeden, kitabevlerinde bulduğunuz kartpostallardan alın ve ufak notlarla veya uzun mektuplarla sevdiklerinizi mutlu edin 🙂

Yaşadığınız alanı ayıklayın
Kendi küçük odanız bile olsa, ihtiyacınız olmayan o eşyalardan, giysilerden kurtulun. Eşyalarınız size sahip olmasın, siz eşyalara sahip olmayı öğrenin. Onlar kullanıp eskidiğinde değiştirilmek ve çöpe gitmek için varlar 🙂 Evinizde bu dönüşüm enerjisini var edin, iyi gelecek.

Cüzdanınızı ve çantanızı en son ne zaman birikmiş fişlerden ve topladığınız kartvizitlerden temizlediniz?
Çantanıza attığınız peçeteler, buruşturup ceplere ve cüzdanınıza doldurduğunuz fişler, not aldığınız kağıtlar, alıp bir daha bakmadığınız kartvizitler, kadın çantalarında makyaj malzemesi döküntüleri 🙂 temizleyip arındırmak için gün bugün olabilir.

Uzun zamandır aklınızda olan ama hep üşendiğiniz işler için harekete geçin
Mesela spora başlamak, mesela yıllardır elinize almayıp bir dolaba kaldırdığınız enstrümanınıza yeniden dokunmak, mesela biriktirip yıllardır el atmak istediğiniz kitaplığınız… okuduğunuz kitapları verip okumadığınız yeni kitaplar almayı neden denemiyorsunuz? İkinci el kitapçılara bi göz atın 🙂

Evinizde bir köşe oluşturun, çalışma ve uyku alanlarınızı düzenleyin
Kendime oluşturduğum motivasyon ve çalışma köşesini paylaşıyorum örnek olarak, aklımdan çıkarmamam gereken sözleri, bana güç veren yazıları astım masadaki panoma, bu görüntünün önünde çalışmak daha verimli oluyor benim için 🙂 Evinizin ve odanızın durumuna göre kendinize spor yapabileceğiniz alan, motive olabileceğiniz her şeyi her gün görebileceğiniz bir duvar veya köşe oluşturmalısınız. Yaratıcılığınızın ve pozitif enerjinizin artması için canlı renkleri kullanın 🙂
Masa üstüne veya raflarınıza görünce mutlu olacağınız notlar veya objeler yerleştirin.

Uyku alanınızı uyumanız için en verimli hale getirin, uyku hepimiz için en önemli noktalardan biri, dinlendiren bir uyku için, uyku alanınız ışık almamalı ve teknolojik aletler siz uyurken mutlaka uzak olmalı, mümkünse oda dışında 🙂 Ben de sıfır ışık için bordo bir perde kullanıyorum.

Telefonunuz ve sosyal medyanız aslında çöple dolu olabilir mi?
Telefonunuza yazıp bir daha bakmadığınız notlar kısmı, yüzlerce fotoğrafla dolu olan galeriniz, kullanmadığınız uygulamalar, bakmadığınız mesajlar bugün temizlenmeli bence. Temizledikçe ve içinde bulunanları azalttıkça telefonunuzun pil durumu, hızı ve hafızası daha iyi duruma gelecek, teknolojik aletlerin de arınmaya ihtiyacı var 🙂 Ayrıca sosyal medya hesaplarınızda zamanında takibe aldığınız ama ilgilenmediğiniz hesapların yanı sıra, uzun zamandır paylaşım yapmayan, aktif durumda olmayan boş hesapları ayıklayın.

En son ne zaman acele etmeden suyu hissettiniz?
Sıcak ve dinlendirici bir banyo yapma imkanınız varsa, kesinlikle boş gününüzde buna zaman ayırmalısınız. Güzel kokulu şeyler kullanın, cildiniz suyu hissetsin, arının, kendinizi şımartın.

Balkonunuzu, terasınızı ve pencere kenarlarını düzenleyin
En rahat, en mutlu ve en huzurlu olmanız gereken yerde, evinizde aslında ne kadar rahatsınız? Kendinize sığındığınız dünyanızda, -evinizde- yastıklarla, minderlerle, gördüğünüz an bile iyi gelecek, çok rahat ve huzurlu hissedebileceğiniz bir keyif köşesi hazırlayın.

En son ne zaman değişiklik yaptınız?
Gözümüz de her gün her şeyi aynı yerde, aynı şekilde görmeye alışıyor, elimiz ayağımız da hangi eşyanın nerede olduğuna alışıyor ve ona göre refleks yapıyoruz. İnsan vücudunun ve hatta beynimizin de değişikliğe ihtiyacı var. Her gün görüp artık görmezden geldiğimiz duvardaki tablonun yerine başka bir şey asma zamanı geldi. Biraz da o neşelendirsin gönlümüzü gözümüzü 🙂 Kitaplarınızı da tekrar düzenleyin, renklerine göre dizin bu sefer mesela 🙂

Evinizde yaptığınız değişiklikler gibi, kendinizde de yapın, mesela bir gece önce kendinize söz verin ve ertesi günü hiçbir şeyden şikayet etmeden geçirin. Kendinize verdiğiniz sözleri tutun. Değişime açık olun.

Gerçekten dinlenin. Her haftasonunuz veya her gününüz evde geçiyor olabilir, ama gerçekten en son ne zaman dinlenip kendinizi dinç hissettiniz? En son ne zaman uykunuzu tam alarak uyandınız? Gerçekten uykuya ihtiyacınız varsa uyuyun, dinlendirici bir banyo yapın, cilt maskesi yapın, uzanıp sizi dinlendiren müzikler dinleyin, beyninizi boşaltın. Yeni haftaya zinde başlamak için tüm gününüzü gerçekten dinlenmeye ayırın.

Teknolojiye hiç ara vermeyi denediniz mi?
Her gün televizyon veya film izliyoruz, telefonda sosyal medyaya bir girdik mi saatlerce çıkamıyoruz, bağımlılığımız gün geçtikçe korkutucu derecede büyüyor. Saatlik veya günlük teknoloji orucu tutmaya çalışın. Özellikle çocuklarınız varsa bence onlarla birlikte bunu bir oyun haline getirin. Birkaç saat boyunca teknolojiyle hiç ilgilenmeden doğayla ilgili şeyler yapın, eski oyunları oynayın veya hep birlikte kitap okuyun, mutfağa girip ailece en sevdiğiniz kurabiye veya pastalardan yapın ve çocuklarınıza da sorumluluk verin. Gün sonunda hep birlikte bugünü teknolojisiz geçirdiğiniz için kendinizi ödüllendirin. Bence çocuklar böyle yaşayarak büyümeli, aile bağlarını ev sorumluluklarını öğrenip bu hayata alışmalılar, kendinizi ve çocuklarınızı bilgisayar ve telefonlara teslim etmeyin.

Belki de bütün maddelerin en önemlisi, ‘pes etmeyin’, bir gün bunları yapıp ertesi gün önceki hayatınıza dönmeyin, pes etmek çok kolay, ama alışkanlıkları değiştirmek zor ve güzel şeyler hep zaman alıyor. Pes etmeden kafanıza koyduklarınızı yapmanızı öneririm, ben de bu blog yazma yoluna böyle başladım 🙂

Dışarıda yapılabilecekler

Hiç gitmediğiniz bir yere gidip yürüyün, yıllardır şehrinizde bulunan hala gitmediğiniz o kadar çok yer var ki… bugün daha önce hiç gitmediğiniz bir yere gidip keşfedin, yürüyün, inceleyin, sokaktaki çocukları izleyin, ilk kez gördüğünüz küçük işletmede bir çay için. O gün sizin için diğer günlerden farklı yeni bir gün olacak 🙂 Yeni her şey gözünüze ve psikolojinize iyi gelir.

En son ne zaman ihtiyacı olan birini ziyaret ettiniz?
Çocuk esirgeme, huzurevi veya hayvan barınağına gidin, insanları, hayvanları veya doğayı mutlu etmek, başkalarına mutluluk vermek bizi de mutlu eder. Araştırıp kendinize en yakın kuruma ziyarete gidin, saf sevginizi vermeniz, ellerini tutmanız, sohbet etmeniz, sadece zaman ayırmış olmanız bile onları çok mutlu edecektir.

Şehrinize yakın bir yerde kafanızı dinlemek üzere yola çıkın, şehre yakın yerlere mutlaka otobüsler, tren, hatta minibüs gibi ulaşım seçenekleri sağlanıyor. Bugün üşengeçliğinizi kırıp erken uyanın ve yakınlarda bir köy, şelale, turistik küçük bir yerleşim varsa yolunu tutun 🙂
Ankara için bu gezi rotaları nereler olabilir derseniz minik bir liste yaptım;

Eskişehir ( Hızlı trenle gidilebilir, biletini önceden almak gerekiyor )
Beypazarı ( Beypazarı belediyesinin kendi web sitesinde yazdığına göre, AŞTİ’den yarım saat arayla, Akköprü Migros´tan yarım saat arayla otobüs ve minibüsler hareket etmektedir )
Altınköy (merkezi noktalardan geçen 312, 320, 322 ego otobüsleri ile gidilebilir ) instagram.com/altinkoyaltindag
Kızılcahamam ( Burada ulaşım hakkında güzel bir yazı buldum )
Çamlıdere ( Çamlıdere belediyesi web sitesinde ulaşımın Eski Terminal’den (Etlik Garajlarından ) her saat kalkan Çalıkıran Turizm Otobüsleri ile yapılabileceği yazıyor. Otobüsler Ankara’dan sabah 07.00 – 05.30 arası, Çamlıdere’den ise 07.30-17.10 arası çalışıyor.)
Nallıhan Uyuz suyu şelalesi ve kuş cenneti ( 503, 560, 572, 573 otobüsleri ile gidilebilir )
Çubuk Karagöl ( 487-2, 487-3 otobüsleri ile gidilebilir )
Tuz Gölü ( 277, 279, 522, 530-3 otobüsleri ile gidilebilir )
İnözü Vadisi ( 220-3, 394-3, 397 otobüsleri ile gidilebilir )
En son ne zaman toprağa dokundunuz?
Ağaç, çiçek veya sebze meyve yetiştirin.. Annem bana hamileyken, apartmanımızın önündeki küçük bahçeye çam ağacı dikmiş, geçen sene apartman yeniden yapılmak için yıkılana ve bahçesi heba olana kadar, benimle aynı yaşta çam ağaçlarımız vardı… Ve annem bunu sık sık bana anlatırdı. Bu duygunun güzelliğini size tarif edemem. Özellikle çocuğunuz varsa, onunla ufak bir saksıda bile olsa çiçek veya sebze yetiştirmeyi denemek, onu toprakla buluşturmak, bir oluşuma tanık etmek bence paha biçilemez bir deneyim olacaktır.
Ayrıca unutmayın toprakla uğraşmak insana hep iyi gelir 🙂 Bunu kendiniz ve aileniz için yapın.

En son ne zaman doğada zaman geçirdiniz?
Şehir şartlarında gerçek doğaya ulaşmamız ne kadar zor olsa da, bir ağacın gölgesinde dinlenmek, gözlerinizi kapatmak, parkta kitap okumak ne kadar iyi gelir bir düşünün.
Mısır haşlayıp, meyve salatanızı veya termosta kahvenizi hazırlayıp keyfini çıkarabileceğiniz güzel bir parkın yolunu tutun, en merak ettiğiniz filmi bilgisayarınıza indirin (doğadayken teknolojiyi tercih etmesem de bu da bir seçenek), kitabınızı alın ve çimenlere yayılıp keyfinize bakın.

En son ne zaman onlara vakit ayırdınız?
Annenizi, çocuğunuzu, ailenizi mutlu edin. Bu duygunun size geri dönüşü çok güzel olacak. Boş olduğunuz bütün bir günü onlara ayırmanız, nasıl bir mutluluk olarak geri dönecek ilişki ve iletişimlerinize hiç düşündünüz mü? Sadece çıkıp bir dondurma yemeniz, sinema, tiyatro bileti alıp sürpriz yapmanız, birlikte kahvaltıya veya yemeğe gitmeniz ama en çok da oturup güzel bir iletişim kurabilmeniz, onları dinlemeniz aile ilişkilerinize çok iyi gelecektir 🙂
Ve onlara sık sık sarılın, sevdiğinizi söyleyin. Sözcüklerin ve sarılmanın gücü inanılmazdır 🙂

Hareket edin
Spora başlayın diyeceğim ama bu diğer sayfalardaki gibi bir öneri değil. Yürüyüş yapın da demeyeceğim yürümek bazılarına iyi gelirken bazı insanlara pek iyi gelmiyor ama mutlaka hareket etmek gerekiyor. Başlığımız da bu olmalı, hareket edin 🙂 Ağır tempolu sporlar size uymasa bile ufak egzersizler, esnemeler, açma germe ve yoga hareketleri bile vucudunuza çok çok iyi gelecek. Sabah uyandığınızda tüm vücudunuzla gerindiğinizi hatırlayın 🙂 Vücudunuz uyanmıyor mu?

Kitabevlerini gezin, ilginizi çeken bir şey bulun ve yeni bir kitaba başlayın
Çoğu insanın zevk aldığı bir şeydir, kitap karıştırmak 🙂 Farklı konular, kültürler, farklı bakış açıları, yeni dünyalar keşfetmeye çalışın. Kitap okumak günlük hayatta unuttuğumuz, kenara bıraktığımız bir şey ne yazık ki, alışkanlık kazanmaya çalışın. Bir kere müthiş bir kafa dağıtma yöntemi. Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz kaptırınca, ilginizi çekecek yeni bir kitap alın ve bunu alışkanlıklarınız içine katın.

Hiç kıyafet bağışı yaptınız mı?
Araştırıp veya araştırmadan, yoldan geçerken gördüğünüz sizden para isteyen çocuklara, insanlara, şehrinizdeki bir mahalleye veya köye giymediğiniz kıyafetleri veya ihtiyacınız olmayan kitapları dağıtabilirsiniz. Çocukların yüzlerindeki mutluluğa şahit olduğunuzda yaptığınız şey anlam kazanacak…

Hiç Karaoke’ye gittiniz mi?
Şarkı söylemede iyi veya kötü olmayı boşverin, amaç sadece güzel vakit geçirmek ve emin olun kiraladığınız 1 saati mutlaka uzatmak istiyorsunuz, eğlenme garantili 🙂
Ankara’da en sevdiğimiz karaoke mekanı, O Ses Sensin Karaoke, Kızılay meydanına yürüme mesafesinde ve özel organizasyonlar için de kiralanabiliyor, instagram adresine buradan ulaşıp, telefonla rezervasyon yaptırabilirsiniz.

At binmeyi deneyimleyin
Büyük şehirlerde özellikle haftasonu gidebileceğiniz bazı çiftlikler oluyor, at binmeyi çok merak ediyorum en kısa sürede deneyimlemek istiyorum.

Ankara’da henüz gidemediğim ama yapılacaklar listemde yer alan bazı çiftlikler;

Tuğram At Çiftliği
Pony Park Çankaya
Capital Country

Erken uyanıp gün doğumunu ve akşamüstü gün batımını izlemeye ne dersiniz?
Siz uyurken veya günün koşuşturmasına kapılıp gitmişken gökyüzü çok güzel renklere bürünüyor 🙂

Buz patenine gidin
Yaz sıcağında şehirdeyseniz yapılacak mantıklı üç şey vardır;

Havuza gitmek
Buz patenine gitmek
Serin evinizden çıkmamak 🙂
Buz pateni için evime yakınlığından dolayı Bahçelievler Belpa’yı tercih ediyorum. Daha yeni bir mekan olan Kent Paten de yapılacaklar listemde, deneyimleyip instagram adresinde paylaşacağım 🙂

Şehrinizde bu hafta hangi etkinlikler olduğunu araştırıp o hafta için bir etkinliğe katılın, imkan varsa bunu ayda birkaç kez yapmaya çalışın 🙂

Son olarak Ankara takipçilerine yönelik bir etkinlik; Kurtuluş Parkı’nda pinpon oynamaya ne dersiniz?
Kurtuluş Parkı’nda pinpon masalarının oradaki çekirdek satan amcadan raket ve top kiralayarak eğlenceli saatler geçirebilirsiniz 🙂Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir