Heidelberg/Almanya

Heidelberg/Almanya

Baden-Württemberg eyaletinde bulunan küçük ve masalsı bir şehri gezdim, Heidelberg!

Sessiz sakin, Almanya’nın en romantik kenti olarak anılan bu şehir bir de meşhur ‘Romantik yol’ rotasında keşfedilmeyi bekliyor.

Almanya’nın en eski üniversitesi burada bulunuyor, yanılmıyorsam en zor üniversitelerinden de biri. Dünya’nın her yerinden bu üniversiteye okumaya geliyorlar ve şehir nüfusunun çoğunu öğrenciler oluşturuyor.
Şehri tam ortadan bölen bir nehir var, Neckar nehri. Bu nehir şehri eski ve yeni olmak üzere ikiye bölüyor. En turistik kısım da bu nehrin üzerindeki köprü zaten, Carl-Theodor köprüsü.

Heidelberg Kalesi, UNESCO tarafından koruma altına alınmış, Carl-Theodor köprüsüyle birlikte şehrin simgesi olarak anılıyor ve Heidelberg şehrine özel kırmızı taşlarla yapılmış. Roma İmparatorluğunu da görmüş olan bu kale, sanat gösterileri, etkinlikler ve festivallere ev sahipliği yapıyormuş artık.

Heidelberg’in en meşhur caddesi burası; Hauptstrasse, 1,5 km uzunluğunda ve Avrupa’nın sadece yayalar için ayrılmış olan en uzun caddesi olma özelliğini taşıyor.

Şehrin en merkezi ve kalabalık noktası bu cadde, tüm kafeler, mağazalar, oyuncakçılar ve dükkanlar burada bulunuyor.

Huzur bulmak ve keşfetmek, fotoğraflamak için bir ortaçağ gezisi istiyorsanız uğramanız gereken bir şehir burası, güzel Heidelberg manzaralarıyla kısa yazımı noktalıyorum… Başka güzel şehirleri görüp yazmak dileğiyle 🙂Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir