Spor Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

Spor Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

Evveeeet, geldik kısa ama etkili bir motivasyon yazısına daha! Bu kez konumuz spor 🙂

Beni en çok motive eden şeylerden bahsedeceğim,

1) Kesinlikle bir hedef belirlemelisiniz
Örnek olarak;
‘İncecik bacaklarım olacak’
‘Rahat rahat koşacak hale gelmek istiyorum’
‘Sağlıklı olmak yaşam tarzım haline gelsin’
‘Kilom yok ama artık şu minnak göbeğim de gitsin’
‘Kalbimi güçlendirmek istiyorum’
‘Sırtım düzelsin istiyorum’
‘Bel ağrılarım bitsin istiyorum’
‘Vücudumu esnetmek istiyorum’
‘Beyonce gibi kalçalarım olsun istiyorum'(Kim Kardashian’dan hoşlanılmadığı için Beyonce örneği verildi) 😀
‘Karnım dümdüz olsun istiyorum’
‘Doğum kilolarımdan kurtulmak istiyorum'(Herkesler doğuruyor ama bazıları incecik, neden? Ya genetik şanstan ya çok çalışmaktan) 🙂

2)Kendinizi tanımak şart
Öncelikle pes etmemeniz lazım, hedef belirlendiyse ikinci adım harekete geçmektir. Ve asla durmamak.
Nelerle motive olduğunuzu en iyi siz bilebilirsiniz.

3)Müzik faktörü
Sizi en gaza getiren müzik listesini oluşturun, sporda çok işe yaradığına emin olabilirsiniz, örnek olarak ben dubstep ve hard rock müzik türüyle spor yapıyorum, ritim ve sert vurguları olan müzikler daha güçlü hissettiriyor, pes etmiyorum.

4)Arkadaş faktörü
Eğer yorulduğunuzda kendinizi devam ettirmek zor geliyorsa, beraber hareket edebileceğiniz bir spor arkadaşı sizin için bir hazinedir. Beraber düzenli yapacağınız bir program oluşturabilirsiniz, kişisel olarak çalışmak istediğiniz ayrı bölgeler varsa beraber kardiyo yaptıktan sonra herkes kendi özel programını yapabilir, ama mutlaka biriniz yorulup pes etmek istediğinde diğeri devam ettirecektir 🙂 Ayrıca bir arkadaşla beraber spor yapmak çok eğlenceli hale geliyor.

5)Mekan faktörü
Bu konuda kişisel tercihler farklı olabilir ancak ben evde ne kadar düzenli ve programlı spor yapmaya çalışsam da verimli olamıyorum, iyi hissedemiyorum. Bana hep açık hava lazım, nefes alıp verirken hissettiğim hava, ağaçlıklı ortamlar, parklar her zaman beni daha da motive eder, sadece yürüyüş bile yapsam kendimi harika hissederim. Spor yapmayı tercih ettiğim yer ise Ankara’da Anıttepe koşu parkuru, 05.00-00.00 arası açık oluyor.

6)Uyku faktörü
Genelde geç yattığım halde, sabah erkenden uyanıp spora gidebiliyorum, motivasyonum da spordan sonra kendimi harika hissedişim oluyor… erken uyuyup, uykunuzu alıp dinç uyanabiliyorsanız kesinlikle sabah sporunu denemelisiniz, birçok spor hocası da günün en enerjik olduğunuz saatinde spor yapmanızı öneriyor.

7)Yemek faktörü
Amacınız kilo vermek, sıkılaşmak, sadece hareket etmek olabilir, hepsi için de yediklerinize dikkat etmekten başka yolunuz yok, yine örnek verecek olursam 2 yıldan uzun zaman pilates, yoga ve açık hava sporu yaptığım ve oldukça aktif olduğum bir dönemde, yediklerime pek dikkat etmediğim için istediğim sıkılaşmayı bir türlü sağlayamamıştım. Ara vermiştim ve birkaç haftadır yeniden spora başladım, yediklerime dikkat edince sadece 1 haftada neler olabileceğini gördüm. Diyet yapıp birdenbirde her şeyi kesme taraftarı da değilim, zararlı şeyleri normalde yediğiniz miktardan daha az alırsanız zaten vücudunuz değişmeye başlayacak, fazlaca kilo vermek istiyorsanız o zaman şeker gibi maddeleri tamamen kesmeniz gerekebilir, ona ben karışmam 🙂 Daha sağlıklı yaşamlar için bu beslenme düzenleri şart!

8)Tam motivasyon!
Sizi motive edecek sözleri, fotoğrafları, buzdolabının üstüne, telefonunuza koyabilir, odanızda veya iş yerinizde her gün görebileceğiniz bir yere asabilirsiniz. Tahmin ettiğinizden daha çok etkileneceksiniz bana inanın 🙂

Her zaman söylediğim gibi beni en motive eden cümleyle sonlandırıyorum;


‘Hiçbir şey kolay elde edilmiyor’


Çok çalışacaksınız, pes etmeyeceksiniz, değişimi gördükçe daha da motive halde devam edeceksiniz ve işte sonunda yaşam tarzınız haline gelecek 🙂

Herkese sağlıklı bir hayat diliyorum..Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir